Працівник є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії і одночасно має статус учасника бойових дій. Скільки відпусток надаємо такому працівникові: дві чи одну?

Згідно з п. 22 ст. 20 та п.1 ст. 21 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорій 1 та 2, державою гарантовані компенсації та пільги, зокрема отримання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 робочих днів на рік.

         Зазначена додаткова відпустка не віднесена до виду щорічних відпусток (стаття 4 Закону України "Про відпустки"), а визначена Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як пільга та компенсація за шкоду, завдану внаслідок Чорнобильської катастрофи.

       Законом України від 14.05.2015 р. № 426-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни" було доповнено новими нормами Закон України "Про відпустки", Кодекс законів про працю України та Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", згідно з якими учасникам бойових дій та інвалідам війни надається додаткова відпустка із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік..

       Виходячи з норм Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (ст. 12, 13), вищезгадана відпустка є пільгою, гарантованою державою, та відповідно також не належить до виду щорічних відпусток, визначених статтею 4 Закону України "Про відпустки".

        Згідно зі ст. 60 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пільговик, який має одночасно право на пільги та компенсації, передбачені різними законами, користується пільгами та компенсаціями за своїм вибором відповідно до одного з них.

       Саме такого висновку доходить  Міністерство соціальної політики України у листі від 18.08.2016 р. № 454/13/116-16: «чорнобильська» відпустка (постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-2 категорій) та додаткова відпустка із збереженням зарплати тривалістю 14 календарних днів на рік як учаснику бойових дій -  не можуть надаватися одночасно: або одна, або інша — за вибором особи, оскільки ці пільги є однотипними.

       Нагадуємо, що роз'яснення та листи міністерств не є нормативно-правовими актами, вони носять рекомендаційно-інформаційний характер.

 

Старший інспектор Головного

Управління Державної служби

України з питань праці в Одеській області                                  І.Б.Сорокін