06.07.2018

 

     Злісний карантинний бур’ян. Однорічна трав’яниста рослина. Розмножується лише насінням, яке утворюється у великій кількості. Добре розвинені рослини можуть дати по 30-40 тис. насінин. Свіжозібране насіння не проростає, 4-6 місяців воно перебуває в стані біологічного спокою. Незріле насіння (у фазі молочної й воскової стиглості) здатне дозрівати та в подальшому проростати. Чим глибше насіння амброзії перебуває в ґрунті, тим воно довше залишається життєздатним. У польових умовах рослини амброзії зростають у середньому до 1 м заввишки і до 1 - 2 см завтовшки (в нижній частині стебла). 
        Цвіте у липні - серпні, переважно вітрозапильна рослина. Амброзія полинолиста засмічує всі польові культури, особливо просапні та зернові, а також городи, сади, виноградники, луки, пасовища, полезахисні лісосмуги. Часто зустрічаються на узбіччях залізниць, шосейних і ґрунтових доріг, по берегах річок і ставків, на пустищах і інших необроблюваних землях, на вулицях, присадибних ділянках населених пунктів.
Шкодочинність в районах масового поширення винятково велика. Вона складається зі зниження врожайності сільськогосподарських культур, засмічення врожаю сільськогосподарських культур, погіршення якості кормів, зниження продуктивності пасовищ і негативного впливу на здоров’я людей.
    Амброзію полинолисту з повним правом можна назвати екологічно небезпечним бур’яном, тому що вона завдає шкоду не тільки сільськогосподарським культурам, а й здоров’ю людини. Добре відомо, що пилок амброзії викликає у людей захворювання - амброзійний поліноз. У період цвітіння амброзії від цього захворювання страждає величезна кількість населення. У людей втрачається працездатність, опухають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та очі, з’являється нежить і сльозотеча, розвивається астма.
Заходи боротьби з амброзією є обробка гербіцидами, правильне чергування сільськогосподарських культур в сівозмінах, виривання поодиноких рослин з корінням та проведення скошування на початку її цвітіння.
Враховуючи велику шкідливість амброзії полинолистої, як для сільського господарства, так і для здоров’я людини, боротьба з нею є одним з важливих і першочергових завдань усіх землекористувачів.

          Інформує Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації