12.10.2018

Права на визначення та зміну імені особи

 

18 вересня 2018 року у Верховній Раді України зареєстровано проект закону № 9092 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо права на визначення імені особи» (далі – проект Закону).
Розробка проекту Закону покликана, в першу чергу, на захисту прав дитини, в законопроекті уточнюються положення Цивільного та Сімейного кодексів України щодо визначення імені дитини та його зміни.
Стаття 146 Сімейного кодексу України регулює питання визначення імені дитини, та передбачає, що ім’я дитини визначається за згодою батьків. Ім’я дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, у разі відсутності добровільного визнання батьківства визначається матір’ю дитини. Дитині може бути дано не більше двох імен, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належать мати і (або) батько. Спір між батьками щодо імені дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Присвоюючи ім’я дитині, батьки мають право використовувати ім’я передбачене чи не передбачене довідником власних імен, керуючись лише здоровим глуздом. Проте іноді обране ім’я дитини може стати приводом для образ і знущань над нею.
Саме тому, законопроектом пропонується передбачити, що дитині не може бути дано: ім’я, що складається з назв неживих предметів, вигаданих персонажів, географічних назв, титулів, хвороб, абревіатур; ім’я, що містить одночасно букви, символи та (або) цифри; ім’я, що містить нецензурну лексику або ображає суспільну мораль. Зазначені обмеження поширюються і на порядок зміни імені особою.
Також пропонується визначити, що рішення органів реєстрації актів цивільного стану про відмову у присвоєнні дитині імені з підстав невідповідності вимогам частини другої цієї статті, може бути оскаржене батьками (або одним з батьків) до органу вищого рівня або до суду.
З вищезазначеним законопроектом № 9092 є можливість ознайомитись на офіційному веб-порталі Верховної ради України за посиланням http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=64612 .

Інформує юридичний сектор апарату райдержадміністрації