16.11.2020

Права вагітних і матерів на роботі

Трудове законодавство України містить найбільшу кількість прав і пільг для вагітних і жінок з дітьми. Крім основних трудових прав, даних всім працівникам, надаються додаткові гарантії від держави. Згідно статті 184 Кодексу законів про працю, жінці не мають права відмовити в прийомі на роботу або зменшити зарплату посилаючись на вагітність або наявність дитини віком до трьох років, а одиноким матерям - за наявності дітей до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю.
Оскільки законодавством не передбачений обов'язок майбутньої матері повідомляти роботодавця про те, що вона «в положенні», при прийомі на роботу жінка має право промовчати про вагітність.
Крім того, випробувальний термін, передбачений при прийомі на роботу в деяких компаніях, до вагітних та жінок з дітьми не застосовується (ст. 26 КЗпП). Вони відразу оформляються в штат.
Через об'єктивні причини вагітні жінки і мами з маленькими дітьми (до 3 років) не завжди можуть працювати в тому ж режимі, що інші співробітники. Для цієї категорії працівників Трудовим кодексом передбачено винятки в графіку роботи. Зокрема, згідно зі ст. 176 КЗпП, вагітна і мати дитини до трьох років, має право відмовитися від:
• нічних і понаднормових робіт;
• направлення у відрядження;
• роботи у вихідні дні.
Більш того, при наявності медичних показань, для вагітних жінок діють спеціальні трудові пільги зі збереженням середнього заробітку за попередньою роботою, які роботодавець зобов'язаний їй надати:
• зменшення норм обслуговування, тобто скорочення інтенсивності праці;
• переведення на легшу роботу, що виключає вплив несприятливих факторів;
• зниження норм виробітку - пільга діє з дня подачі медичного висновку із зазначенням відсотка зниження норм виробітку.
Разом з тим, матусі з малолітніми дітьми, у разі неможливості виконання посадових обов'язків за попереднім місцем праці, також повинні бути переведені на іншу роботу із збереженням середнього заробітку за попереднім окладом до досягнення дитиною трирічного віку.
Якщо заробіток на новій роботі вище одержуваного жінкою до переведення - їй виплачується фактична заробітна плата (оклад).
За інформацією: Арцизького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги