12.10.2018

У Верховній Раді України зареєстрували законопроект щодо протидії булінгу


02 жовтня 2018 року Верховна Рада України у першому читанні ухвалила проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу.

Сьогодні в Україні, як і в багатьох інших країнах Світу, серед підлітків, які навчаються у закладах освіти, набуло поширення явище булінгу (цькування), що виражається у психологічному тиску, жорстокому ставленні, фізичному насильстві, агресії, інших діях, вчинених з метою викликати страх, тривогу, підпорядкувати особу своїм інтересам. 
Так, за інформацією Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), із булінгом у школах України стикалися близько 67 % дітей. Причому, найбільш вразливими до булінгу є сором’язливі, зі зразковою поведінкою діти, а також діти, які, в силу різних життєвих обставин, «замкнуті в собі», закриті для спілкування.
Булінг може бути не тільки фізичний, як штовхання чи бійки. Знущання також можуть бути економічними (крадіжки, псування речей), психологічними (жарти, поширення образливих чуток, ігнорування, погрози), сексуальними (знімання у переодягальнях, принизливі рухи). Окрім цього, зараз є розповсюдженим кібербулінг – приниження в Інтернеті. 
Варто зазначити, що булінг надзвичайно негативно відображається на психічному здоров’ї дитини, залишаючи психологічні травми на все життя, що в подальшому може мати наслідком неспроможність батьків, які в дитинстві зазнали булінгу, будувати повноцінні відносини з іншими людьми, виховувати власних дітей, а також навчити їх протидіяти булінгу. 
Найбільш вражає, що часто булінгу з боку підлітків у закладах освіти піддаються не лише діти, а й дорослі – викладачі, технічні працівники та інший персонал.
Враховуючи вищезазначене, дійсно, наразі існує гостра потреба визначити на законодавчому рівні заходи протидії такому явищу, як булінг, встановлюючи за це відповідальність. 
Саме тому законопроектом пропонується внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, доповнивши Кодекс новою статтею 173-4, такого змісту:
Булінг, тобто моральне, або фізичне насильство, агресія, у будь-якій формі, або будь-які інші дії, вчинені з метою викликати страх, тривогу, підпорядкувати особу своїм інтересам, що мають ознаки свідомого жорстокого ставлення – тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, або вчинені відносно неповнолітнього, або вчинені з особливою жорстокістю – тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення малолітніми, або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, правопорушення, відповідальність за яке передбачено цією статтею, – тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від двадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Приховування випадків булінгу педагогічним, науково-педагогічним, науковим працівником, керівником, або засновником закладу освіти – тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Просимо звернути Вашу увагу на вміння попередити або належним чином відреагувати на булінг. Якщо Ваша дитина стала жертвою, батькам треба не тиснути на дитину та довірливо з нею поговорити, пояснити, до кого вона може самостійно звернутись по допомогу (керівництво школи, охорона, старші учні тощо). Також про знущання батьки мають повідомити керівництво школи та вимагати урегулювання ситуації. У разі, якщо це не допомагає, слід звернутись до поліції.

Інформує юридичний сектор апарату райдержадміністрації