До відома роботодавців та найманих працівників - затверджено нову Генеральну угоду

Кабінет Міністрів України 23 серпня 2016 року уклав Генеральну угоду про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2016-2017 роки (далі – Угода).

Угоду укладено відповідно до законів України „Про колективні договори і угоди”, „Про соціальний діалог в Україні” між всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців в особі Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні, всеукраїнськими об’єднаннями професійних спілок в особі Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні та Кабінетом Міністрів України, що надалі іменуються Сторонами, тобто Угода є тристороннім документом.

Згаданий документ набрав чинності з 23 серпня 2016 р., з дня його підписання. З дня набрання ним чинності втратила чинність Генеральна угода про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2010–2012 роки.

         Угода складається з трьох розділів (Підвищення конкурентоздатності національного виробника та забезпечення зростання зайнятості; Оплата, умови, охорона праці та соціальний захист працюючих; Соціальний діалог) загальних, заключних положень та 7 додатків.

         Згідно з Угодою, Кабінет Міністрів України та Сторона роботодавців зобов'язуються забезпечити, починаючи з 2016 року,  щорічне зростання середньомісячної заробітної плати в цілому по економіці на рівні вище, ніж прогнозний індекс споживчих цін.

         Сторони зобов'язуються протягом дії угоди шляхом підвищення зарплати щорічно зменшувати менш ніж на 3% частку працівників, які отримують заробітну плату нижче 2 мінімальних зарплат, та не менш ніж на 2% збільшувати частку працівників, які отримують заробітну плату вище, ніж 4 мінімальні зарплати.

         Уряд країни взяв на себе зобов'язання до 1 вересня 2016 року погасити заборгованість по зарплаті на економічно активних підприємствах державної форми власності та на підприємствах, де частка власності держави перевищує 50%, не менше ніж на 50%  обсягів заборгованості станом на 1 січня 2016 року, і не допускати утворення нових боргів із зарплати;  прийняти необхідні заходи для погашення заборгованості по зарплаті на підприємствах усіх форм власності, і в разі затримки з виплати заробітної плати працівникам надавати на вимогу профспілок інформацію про наявність коштів на рахунках підприємства.

 

         У зв’язку із прийняттям Генеральної угоди на 2016-2017 роки  колективні договори потребуватиме актуалізації.

 

Старший інспектор Головного

Управління Державної служби

України з питань праці в Одеській області                                  І.Б. Сорокін