09.02.2015

Аліменти, або ж обов’язок утримувати дітей.

Правила нарахування заборгованості з аліментів залежать від того, який їх вид було присуджено судом. Тут можливі два варіанти:

             - сплата аліментів у твердій грошовій сумі;

             - сплата аліментів у частці від доходу матері, батька;

             Якщо аліменти присуджено у твердій грошовій сумі, то обрахунок простий.

Розмір заборгованості, не залежно від того, чи працює боржник, чи ні, визначається сумою коштів, яку боржник повинен сплачувати щомісяця відповідно до рішення суду.

Наприклад, рішенням суду стягнуто аліменти у сумі 350 грн. щомісяця. Боржник протягом 4 місяців аліменти не сплачував. Отже, заборгованість буде визначатись як добуток щомісячної суми й кількості місяців, протягом яких аліменти не сплачувались. 350 грн. х  4 місяця = 1400 грн.

Якщо розмір аліментів визначений судом у твердій грошовій сумі, менше ніж 30 % від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, то заборгованість нараховується по 30 % від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно.

Якщо аліменти присуджено у частці від доходу батька (матері) дитини, то заборгованість визначається з огляду на фактичний заробіток (дохід), котрий платник одержував за час, протягом якого не провадилось їх стягнення.

Наприклад, рішенням суду присуджено аліменти на дитину в сумі &# 188; частина від усіх видів доходів боржника щомісяця. Півроку аліменти не сплачувались. Боржник працює, отримує зарплату 3000 грн., інших доходів не має. У такому разі щомісяця він мав сплачувати 25 % від своєї заробітної плати:

3000 грн. х ¼ = 750 грн. За 6 місяців заборгованість становитиме: 750 грн. х 6 місяців = 4500 грн.

Мінімальний розмір аліментів не може бути меншим, ніж 30 % від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Якщо платник аліментів не працював на час виникнення заборгованості й не працює на час визначення її розміру, заборгованість обчислюється з огляду на середню заробітну плату для певної місцевості (розмір середньої заробітної плати повідомляють органи статистики на запит державного виконавця). А також, якщо боржник відмовляється сплачувати аліменти (заборгованість), державний виконавець керуючись стаття 377-1 Цивільного процесуального кодексу України, стаття 11 Закону України «Про виконавче провадження» виносить подання до суду про тимчасове обмеження особи (боржника) у праві виїзду за межі України, або керуючись стаття 164 Кримінального кодексу України притягує не платника аліментів до кримінальної відповідальності.

Станом на березень місяць 2014 року у звʾяку з не сплатою аліментів (заборгованості по аліментам) до Татарбунарського районного суду Одеської області було направлено 55 подань про тимчасове обмеження особи (боржника) у праві виїзду за межі України, а також 6 подань про притягнення не платника аліментів до кримінальної відповідальності.

Сподіваюсь, що наведені відомості допоможуть захистити права неповнолітніх дітей, їхніх батьків, уникнути помилок і порушень чинного законодавства України.

 

Відділ державної виконавчої служби

Татарбунарського районного

управління юстиції Одеської області