Туристично-рекреаційний потенціал Татарбунарського району

Туристично-рекреаційний потенціал

Татарбунарського району 


КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА

 

РОЗВИТКУ ТУРИЗМУ

І  КУРОРТНО-РЕКРЕАЦІЙНОЇ ГАЛУЗІ ТАТАРБУНАРСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

НА  2016 - 2020  РОКИ

 

Коротко про район

Татарбунарський район розташований у південно-західній частині Одеської області. Межує на півночі з Саратським, на сході з Білгород-Дністровським, на північному заході з Арцизьким, на півдні з Кілійським районами.

Лежить у межах Причорноморської низовини.  Розташований у степовій зоні.

Площа 174.8 тис. га, у тому числі сільськогосподарські угіддя – 114,2 тис. га, з них рілля 103.6 тис. га.

За характером рельєфу район представляє собою рівнину з основним напрямком схилу – з півночі на південь. Територія являє собою водороздільне плато, яке перехрещується з півдня на північ долинами, пересихаючих річок та балок (Дракція, Нерушай, Казійська, Адиіса) та інші. По території району  протікають такі річки: Когильник, Фонтанка, Сарата, Алкалія, Хаджидер.

Високий природно-ресурсний потенціал району представлений водними ресурсами (акваторія Чорного моря, 13 солоних озер, 4 водосховища).

Найважливіші природні багатства району – лікувальні грязі та сірководневі мінеральні джерела. В районі є запаси будівельного каменю (вапняку), будівельного піску.

Населення Татарбунарського району – 38 895 осіб, у тому числі 27 903 особи сільського та 10 992 особи міського населення. Густота – 30,3 особи на 1 кв. км. Населення проживає в 35 населених пунктах (із них одне місто та тридцять чотири села, які входять до 1-єї міської  та 18 сільських рад).

В районі проживає  47 національностей. Найчисельніші з них: українці – 28,0 тис. чол., болгари – 4,5 тис., молдовани – 3,7 тис., росіяни – 2,5 тис., цигани – 186, гагаузи – 82.

Адміністративним, господарським та культурним центром району є місто Татарбунари. Воно розташоване понад річкою Когильник, що впадає в озеро Сасик. Від обласного центру знаходиться за 165 км. До найближчої залізничної станції   Сарата (на лінії Одеса – Ізмаїл) – 24 км.

Районна мережа автошляхів складає 273,8 км. у тому числі: автошляхи державного значення – 82,2 км, обласного – 55,9 км, районного – 135,7 км. Усі населені пункти мають автошляхи сполучення з райцентром. Район перетинає автошлях міжнародного значення Рені – Одеса - Ростов.

 

Рекреаційні зони

На території Татарбунарського району розташовані три рекреаційні зони в селах Приморське  -  «Расєйка», Лиман  -   «Катранка» та  с. Лебедівка. Загальна протяжність морського берега – біля 50 км.   Кількість баз відпочинку – 120. Сезонне оздоровлення відпочиваючих, екскурсійне обслуговування туристів.

Лебедівка – в одній місцевості зібрані величезні природні багатства: Чорне море, змішаний ліс - рідкість для Буджацького степу, безцінний лікувальний лиман Бурнас.

До послуг відпочиваючих – відпочинок та оздоровлення на базах відпочинку.

Расєйка - протяжність рекреаційної зони близько 2 км. Пляж знаходиться на морській косі, довжина якої понад 50 кілометрів і ширина 100-300 м. Лимани, які знаходяться на Расєйці та відокремлюють пляж від материка, є частиною ланцюжка морських лиманів. Це місця поселення та гніздування багатьох водоплавних птахів. Весь сезон в небі, в морі, на озері - зграї білих і рожевих пеліканів і лебедів, качок, чапель та інших пернатих.

Катранка - самий сонячний курорт на нашому побережжі. Морська коса відокремлена від житлової зони вузьким рукавом оз. Джантшейского, через який прокладені пішохідні містки.

Більше 50-ти туристично-оздоровчих об'єктів пропонують проживання для сімейного або компанійського відпочинку.\

 

Наявність об’єктів відвідування: 

 • пам’ятник учасникам Татарбунарського повстання;

 • пам’ятник Пушкіну та пушкінські місця;

 • меморіал загиблим воїнам в Великій Вітчизняній війні;

 • Жіночий Спасо-Преображенський монастир Одеської єпархії (с. Борисівка);

 • районний історико-краєзнавчий музей;

 • сільська садиба У Меланки.

 

Пам`ятники архітектури:

 • Свято-Успенський храм (м. Татарбунари);
 • Церква Святої Параскеви (с. Борисівка);
 • Церква Святого Георгія (с. Дмитрівка);
 • Свято-Архаргело-Михайлівська церква (с. Тузли);
 • Церква Різдва Пресвятої Богородиці (с. Лиман);
 • Церква Іоанна Богослова (с. Нерушай);
 • Церква покрови Пресвятої Богородиці (с. Білолісся).

 

Музеї

Татарбунарський районний історико–краєзнавчий музей був заснований в 1949 році. Спочатку музей називався музеєм історії Татарбунарського повстання.

Сьогодні в історико - краєзнавчому музеї діють 8 залів та картинна галерея. Кожен зал присвячений певному періоду історії краю та його відомих мешканців. Для огляду представлені матеріали, пов’язані з археологією краю, історією його заселення, предмети побуту та знаряддя праці XVII – XX ст.

Основні теми експозиції – етнографія, Татарбунарське повстання 1924 року, період Великої Вітчизняної війни, епоха колгоспів (ілюстрації до історії життя старшого покоління та розвитку краю в цілому), спортивна слава Татарбунарщини, творчість митців та поетів рідного краю.

Особливе місце займає картинна галерея, яка розташована у трьох залах, де представлені роботи Одеського художника Віктора Шарапенка (1916 – 1989 рр.) – більше 150 робіт: масло, акварель.

Базар’янськой краєзнавчо-літературний музей Шевченко і духовне відродження України, існує з 1985 р.

Музей має три кімнати. У першій кімнаті музею, у розділі «краєзнавство» представлені експонати, що свідчать про історію села, яке заснували німці-колоністи.

Друга кімната – літературно-мистецька. Вона оформлена за напрямками: «З української давнини», «Гетьмани України», «Т.Г. Шевченко», «Воскресінням твоїм живу, земле мертва», «Ще не вмерла Україна», «Розстріляне відродження» тощо.

Тематика третьої кімнати пов’язана з релігією і духовним надбанням краю, в ній представлено літературні твори з історії релігії, старовинні видання Біблії та інше.

 

Традиції та урочисті церемонії

 • Щороку фестиваль молдавської культури «Мерцішор» - березень;
 • Раз на два роки обласний фестиваль духових оркестрів – друга декада травня;
 • Щороку на курортах району та в м. Татарбунари свято «Івана Купала» - липень;
 • Фестиваль-конкурс сімейних колективів  «Міцна родина – славетна Україна»
 • Фестиваль-конкурс «Играй гармонь» - червень;
 • Свято української пісні «Пісня – душа народу» – листопад;
 • Районний фестиваль-конкурс дитячої та юнацької творчості “Ранкова зіронька”;
 • Фестиваль «Пушкінська осінь».

 

Природоохоронні зони

2 лютого 1971 року в містечку Рамсар (Іран) було прийнято Рамсарську конвенцію або «Конвенцію про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовища існування водоплавних птахів». Членами Конвенції стали 96 держав світу, в тому числі Україна, яка ратифікувала її в 1996 році і нараховує 22 водно-болотних угіддя міжнародного значення. У тому числі озеро Сасик та система лиманів Шагани-Бурнас-Алібей.

В 1993 році рішенням Одеської обласної ради був затверджений перелік територій, зарезервованих для подальшого заповідання. До цього переліку ввійшли об'єкти Татарбунарського району (Алібей, Аліяга, Карачаус, Приморська коса, Когильник, Лебедівка, Хаджидер, Шагани, Бурнас, Джантшейський) загальною площею 6800 га.

Указом Президента України від 1 січня 2010 року № 1/2010  створений національний природний парк «Тузловські лимани» на території Татарбунарського району ( 27 тис. 865 га землі державної власності).

 

Рекреаційний потенціал 

Рекреаційні ресурси краю невідривно пов’язані з його водними ресурсами і представлені морським узбережжям (довжиною біля 50 км) та акваторіями мілководних лиманів, що розташовані здовж морського узбережжя. Ланцюг лиманів починається озером Сасик, за яким слідує Джантшейський, малий Сасик, Шагани, Будури, Карачаус, Алібей, Хаджидер, Курудіол, Солоне та Бурнас. Піщана смуга, що відокремлює лимани від моря завширшки 50-400 м, а її висота 1,5-3,0 м над рівнем моря. Татарбунарський район має найбільшу довжину пляжів  в Одеській області. Третина всіх придатних для рекреації пляжів припадає на Татарбунарський район. Такі величезні простори вигідно поєднані з віддаленістю цього регіону від промислових центрів, що дуже добре впливає на якість морської води.

На території району виділяють групи мінеральних вод, перспективних для розвитку рекреаційно-туристичного комплексу: сірко-водневі, йодо-бромні; лікувальна дія яких визначається різноманітним сполученням солей, в тому числі гідрокарбонатно-натрієві, хлоридно-сульфатні та сульфатно-хлоридні; хлоридно-гідрокарбонатно-сульфатні натрієві; гідрокарбонатно- хлоридно- натрієві та хлоридно-гідрокарбонатні натрієві.

Бальнеологічні ресурси озер за своїм складом придатні для лікувального застосування при захворюваннях органів опорно-рухового апарату, центральної та периферичної нервової системи, серцево-судинної системи, органів травлення, гінекологічних захворювань, хвороб шкіри.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 1996 року № 1499 затверджено перелік водних об’єктів, що відносяться до категорії лікувальних із запасами грязей, що можуть використовуватися для лікування цілого спектру різноманітних захворювань, в якому вказані озера Сасик, Бурнас, Алібей, Шагани.

Татарбунарський район розташований в зоні зі сприятливими для життєдіяльності кліматичними умовами, що обумовлено теплим помірно-континентальним кліматом та довгим жарким літом. Віддаленість від транзитних автомобільних, залізничних та суднохідних шляхів дозволяє дотримуватися на території допустимих рівнів шуму та уникати забруднення навколишнього середовища специфічними продуктами їх діяльності.

Розміщення сіл саме у межах 30-хвилинної доступності транспортом дає змогу створювати на базі таких сіл місця проживання обслуговуючого персоналу  та винести за межі курортів всі екологічно несприятливі  об’єкти (пральні, авто заправки, майстерні та ін.).

Потенційно тут можуть лікуватися більше 40 тис. рекреантів. Середня тривалість періоду комфортного літнього відпочинку на морському узбережжі становить 120 сонячних днів на рік.

 

Місця розміщення

(готелі, мотелі, кемпінги; їх адреси, ємність та умови проживання)

Готель «Татарбунари» - м. Татарбунари, вул. К. Маркса, 38.    тел. 04844- 3-15-66.

Готель «Експресс». -  м. Татарбунари, вул. Тура, 170. тел. 0679996179.

Мотель «Тихая поляна» м. Татарбунари,  вул. Степова, 27. тел. 0679781064.

Сільська садиба «У Меланки» Время Меланія Петрівна, м. Татарбунари, вул. Єнгельса, №22,  тел. 0969906797

 

Більш детальна інформація  про рекреаційні зони та бази відпочинку Татарбунарського району на сайті: http://budjak.com.ua/